Kodeks Etyki Zawodowej rzeczoznawcy majątkowego. Kodeks ten nie jest przepisem prawa, ale...
W wcześniejszych publikacjach wspominałam kim jest i co robi rzeczoznawca majątkowy, jak zostać rzeczoznawcą majątkowym, co to jest i co zawiera operat szacunkowy, a także jak wycenia się nieruchomości i jakie są etapy wyceny, a jakie są cele wyceny?
Po co wycenia się nieruchomości? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie: jakie mogę być cele wyceny nieruchomości?
Niniejszy artykuł ten jest zapowiedzią i wstępem do całego cyklu, w którym postaram się opisać poszczególne cele wyceny, z omówieniem tematu i przykładami z życia wziętymi (case study).
Głównym celem wyceny nieruchomości mieszkaniowych jest zabezpieczenia wierzytelności kredytowej tzn. wycena na potrzeby kredytu na zakup mieszkania lub domu, ale także pożyczki hipotecznej zabezpieczonej na nieruchomości.
Innym celem wyceny domu, mieszkania czy działki jest sprzedaż, gdy właściciel zastanawia się za ile wystawić swoją nieruchomość na sprzedaż lub negocjacje, gdy kupujący zastanawia się nad faktyczną wartością rynkową nieruchomości którą planuje nabyć. Wyceny są również elementem procesu podziału majątku, zniesienia współwłasności, rozliczeń majątkowych np. przy rozwodach, spadkach, podatkach od darowizn itp.
Wycenę nieruchomości komercyjnej wykonuje się najczęściej na potrzeby zabezpieczenia wierzytelności kredytowej tzn. na potrzeby kredytu na zakup, ale także w przypadku pożyczki hipotecznej zabezpieczonej na nieruchomości.
Wycenę nieruchomości komercyjnych wykonuje się również dla potrzeb aportu do spółki, dla potrzeb księgowych, sprawozdań finansowych czy skarbowo-podatkowych lub innych potrzeb wewnętrznych.
Wycena nieruchomości stanowi część wyceny całego przedsiębiorstwa. Nieruchomość może stanowić przecież część majątku firmy.
Wycena nieruchomości komercyjnych może być także elementem procesu sprzedaży lub negocjacji ceny, ale również podziału majątku, zniesienia współwłasności, rozliczeń majątkowych czy dla potrzeb przeprowadzenia procesu upadłości np. przez syndyka.
Rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym zawsze musi wskazać cel wyceny. Wymóg wskazania celu wyceny wynika z przepisów prawa, a w szczególności z ustawy o gospodarce nieruchomościami. Co powinien zawierać operat szacunkowy, poza wskazaniem celu wyceny, przeczytasz w artykule „operat szacunkowy”.
Cele wyceny nieruchomości czyli po co wycenia się nieruchomości?
Kiedy kontaktujemy się z rzeczoznawcą majątkowym w celu wyceny nieruchomości często pada pytanie „do czego potrzebna jest wycena”. Pytanie o cel wyceny nie jest wyrazem nadmiernej ciekawości rzeczoznawcy, a wynika z wcześniej przytoczonych przepisów prawa. Przepisy te obligują rzeczoznawcę do zawarcia informacji o celu wyceny w operacie szacunkowym. Ponad to cel wyceny ma wpływ na sposób wyceny. Cel wyceny jest jednym z czynników determinujących przyjęte podejście, metodę i technikę wyceny. Więcej o sposobach wyceny przeczytasz w artykule „Jak wycenia się nieruchomości?”.
Kodeks Etyki Zawodowej rzeczoznawcy majątkowego. Kodeks ten nie jest przepisem prawa, ale...
Podejście kosztowe polega na określaniu wartości nieruchomości przy założeniu, że wartość ta...
Podejście mieszane zawiera elementy innych podejść tj. podejścia porównawczego, dochodowego i kosztowego....
Metodę kosztów likwidacji stosuje się do określenia wartości rynkowej, jeżeli części składowe...